İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKAMIZ

Kaynak Elektronik Makina San. Tic. Ltd. Şti. olarak, müşteri beklentilerini karşılamak ve müşteri memnuniyetini sağlamak temel amacımızdır. Bu amacımız doğrultusunda kalitemizle, üretimimizle, teknik servisimizle enerji sektöründe arzu edilen firma olma yolunda büyük adımlar atmaktayız. Çalışanlarımız bu hedefe ulaşma yolunda en önemli varlığımızdır, gelişmelerini, memnuniyetlerini ve katılımlarını sağlamak en önemli görevimizdir.

Kemsan insan kaynakları politikası, doğru işe doğru insan ve sürekli katılım prensibi üzerine kurulmuştur.

Şirketimizin gelişiminde en büyük paya çalışanlarımızın sahip olduğunu bilmekteyiz. Hedeflerimiz doğrultusunda, çalışanlarımızın mutluluğunu ve iş verimini arttıracak etkili insan kaynakları sistemini yapılandırmak ve sürekliliğini sağlamak Kemsan olarak en önemli görevimizdir. Çalışanlarımızın memnuniyetlerini ölçmek için periyodik olarak çalışan memnuniyet anketleri düzenlenmekte ve değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Kemsan, çalışanlarının geleceğe güvenle bakmasını ve sürekliliği sağlamak amacıyla tüm çalışanlarına 3 yıllık iş sözleşmesi ve hayat sigortası düzenlemektedir.

ÜCRETLENDİRME POLİTİKAMIZ

Şirketimizde çalışanlarımız için, iş ve yeteneği değerlendirmeyi hedef alan performansa dayalı ücretlendirme politikası esastır. Günümüz şartlarında performansa dayalı ücret uygulaması en çağdaş ücretlendirme sistemidir. Kemsan`da uygulanan performansa dayalı ücretlendirme sistemi, performans kriteri olarak yalnızca çalışanlarımızın birim zamanda yaptığı iş ve fire oranlarını değil, bir işi yaparken yaratıcılıklarını kullanmalarını, her konuda katılımcı olmalarını ve kendilerini sürekli geliştirmelerini temel almaktadır.

Çalışanlarımızın ücretleri; Personelin yaptığı iş ve çalıştığı birime bağlı olarak belirlenen temel ücret, buna yıllık enflasyon rakamlarının eklenmesi ve firmamızın yıllık kazanç oranının belli bir seviyede çalışanın performansıyla çarpılarak temel ücrete dâhil edilmesiyle bulunur.

Kemsan`da yılda bir defa, yıl başlangıcında olmak üzere performans ve enflasyona dayalı ücret ayarlaması yapılır.

EĞİTİM HİZMETLERİMİZ

Kemsan ` da personelinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için, her seviyedeki çalışanına gereksinimler, şirket hedefleri, bireysel hedefler ve çalışanın kişisel gelişim ihtiyaçları doğrultusunda şirket içi ve dışı eğitim programları uygulanır.

İşe yeni başlayan personele oryantasyon eğitimi ve işbaşı eğitimleri verilir.

>> İş Başvurusu yapmak için tıklayınız...

>> Açık Pozisyonlar için tıklayınız...

 
KEMSAN © 2014 Tüm Hakları Saklıdır artesajans.com